Zľavový kupón kód uplatní kód: SCITECPRO2022

Čo je to Glukomanán

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 09.04.2022 16:26:43
  • Prečítané: 1539

Výživový doplnok Glucomannan prispieva k znižovaniu hmotnosti a k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Glucomannan je vyrobený z výťažku z koreňov rastliny Amorphophallus konjac K. Koch ssp. japonica – glukomanánu.

Kde nájdeme glukomanán?

  • Sušina hľuzy konjacu (Amorphophallus konjac K. Koch) obsahuje až 40 % glukomanánu. Z hľúz sa získava glukomanán extrakciou. Vysušený extrakt je biely prášok, obsahujúci až 95 % čistého glukomanánu. Je to vo vode rozpustný polysacharid, považovaný za potravinovú vlákninu. Pretože počas trávenia sa nerozkladá na jednoduché stráviteľné cukry, jeho kalorická hodnota pre organizmus prakticky nulová.
  • Konjac (Amorphophallus konjac K. Koch) je rastlina žijúca na subtropickom a tropickom východe Ázie od Japonska a Číny, na juh po Indonéziu.
  • Je to trvalka, rastúca z mohutnej hľuzy s priemerom až 25 cm. Z koreňa vyrastá jeden list až do výšky 1,3 m, kde sa rozvetvuje na množstvo menších lístočkov. Kvety sa nachádzajú na šúľku dlhom až 55 cm, obklopenom tmavočerveným kalichom.

Ako funguje glukomanán v tráviacom systéme?

Glukomanán v kyslom prostredí žalúdka viaže na seba vodu a zvýši svoj objem až 200 násobne. Vytvorí sa silne viskózna gélovitá hmota, ktorá vyplní žalúdok a vyvolá pocit sýtosti.

Gélovitá hmota sa vytvára okolo čiastočiek potravy a spôsobuje, že tráviace enzýmy uvoľňujú z potravy sacharidy pomalšie a tým sa zníži množstvo vstrebávaných sacharidov. Znížuje glykemický index potravín.Glukomanán viaže na seba aj tuky a oleje a prirodzenou cestou ich vynáša z tráviaceho traktu, preto ich kalorická hodnota pre organizmus je nulová.

Zabraňuje vstrebávaniu tukov a re-absorpcii žlčových kyselín, čím podnecuje produkovanie nových žlčových kyselín z cholesterolu pečeňou. Vďaka tomu sa znižuje hladina cholesterolu v krvi.

Výživové doplnky s obsahom glukomanánu

Sú vo svete predávané proti zápche, obezite, vysokej hladine cholesterolu, acne vulgaris a diabetes typu 2. Komisia Európskej únie (EFSA) vo svojom Nariadení 432/2012 zo 16. mája 2012 schválila pre glukomanán dve zdravotné tvrdenia:

  1. prispieva ku znižovaniu hmotnosti. Priaznivý účinok sa dosiahne pri príjme 3 g glukomanánu denne v troch dávkach po 1 g, spolu s 1 - 2 pohármi vody, pred jedlom vrámci nízkoenergetickej diéty.
  2. prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Priaznivý účinok sa dosiahne pri príjme 4 g glukomanánu denne.

Potenciálne zdravotné riziká Glukomanána

Glukomanán sa musí užívať s primeraným množstvom tekutín. Nedostatočný príjem tekutín môže spôsobiť napučanie glukomanánu a zablokovanie hrdla, pažeráka alebo čreva.

Prípravky obsahujúce glukomanán sa nesmú užívať pred spaním. Neodporúča sa užívanie lipofilných liečiv, vitamínových a minerálnych doplnkov po dobu 3 hodín od užitia prípravku. Možné nežiaduce účinky sú nadúvanie, hnačka.

Späť na začiatok