Ako si vybrať vitamínové a multivitamínové doplnky?
- Uverejnil: ScitecPro.sk
- Zverejnené dňa: 01.12.2020 11:22:42
- Prečítané: 64999
Vyvážený príjem vitamínov a minerálov je zásadný pre správne fungovanie metabolizmu. Niekedy však príjem týchto látok z bežnej stravy nestačí, a preto je potrebné sa poobzerať po inom zdroji. Vyberajte starostlivo a kupujte len také preparáty, ktoré sú naozaj účinné.
Na čo sa pri výbere zamerať
Než vitamínový preparát zakúpite, dobre si premyslite, na čo presne ho potrebujete. Hľadáte vitamíny pre prevenciu prechladnutia, chcete podporiť rast vlasov alebo potrebujete doplniť vitamíny a minerály pri záťaži? Vždy čítajte zloženie výrobku a kontrolujte obsah účinných látok.
Užitočné informácie vám môžu poskytnúť aj klinické štúdie a vedecké analýzy týkajúce sa účinnej látky a jej pôsobnosti v závislosti na dodržiavaní DDD, dĺžke užívania a kombinovanie s ďalšími látkami. Veľké množstvo týchto štúdií alebo ich závery sú bežne k dispozícii na internete, prípadne si vypýtajte informácie priamo u výrobcu doplnku stravy.
Ak si neviete rady, aké vitamíny či minerály pre vás budú tie pravé, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. Ak užívate lieky, konzultujte vždy užívanie týchto preparátov so svojím lekárom.
Druhy vitamínov
Vitamíny rozpustné vo vode
Medzi vitamíny rozpustné vo vode patria vitamíny skupiny vitamín B a vitamín C. Tieto vitamíny ľudský organizmus neukladá a pri nadbytočnom príjme ich vylúči močom, aj napriek tomu ale môžete prekročením ich DDD svoje zdravie ohroziť.
Vitamíny rozpustné v tukoch
Vstrebávanie týchto vitamínov je v ľudskom tele podmienené dostatočným príjmom správnych tukov z potravy. V určitom množstve môžu byť ukladané v ľudskom tele, preto pri ich nadmernom príjme hrozí riziko predávkovania.
Multivitamíny
Ako multivitamíny sa často označujú prípravky, ktoré zvyčajne obsahujú komplex vitamínov a minerálov vo vyváženom pomere zodpovedajúcemu odporúčanej dennej dávke.
- Výhodou ich užívania je komfort. Nemusíte totiž prijímať veľa vitamínov a minerálov v niekoľkých rôznych prípravkoch.
- Nevýhodou multivitamínov je, že niektoré z nich sú ťažšie stráviteľné a vitamíny v nich obsiahnuté majú pre organizmus nižšiu využiteľnosť, než akú majú vitamíny užívané zvlášť.
Druhy minerálov
Minerály a stopové prvky, hoci nie sú rovnako ako vitamíny nositeľmi energie, sú úplne nevyhnutnou zložkou našej stravy. Vzhľadom k tomu, že väčšina minerálov je v dostatočnom množstve obsiahnutá v strave, zriedka sa stretávame s ich nedostatkom.
Rozdelenie podľa 4 kritérií
Určenie
Podľa toho, komu sú vitamíny a minerály určené, rozlišujeme:
- Vitamíny a minerály pre dospělých - prípravky tejto kategórie sú určené výhradne dospelým osobám. Môžu sa ďalej deliť na prípravky pre mužov alebo ženy vzhľadom k špecifickým potrebám mužského a ženského organizmu. Vitamínové prípravky pre mužov často podporujú napr. tvorbu spermií a potenciu. Prípravky pre ženy môžu byť určené napríklad na užívanie po dobu tehotenstva alebo menopauzy.
- Vitamíny a minerály pre deti - tieto prípravky podporujú normálny rast a vývoj dieťaťa. Zohľadňujú špecifické potreby detského organizmu, napr. majú zvýšený obsah vitamínu D a fosforu pre správny vývoj kostí. Pri podávaní preparátov dieťaťu sa vždy riaďte odporúčaným vekovým obmedzením a nikdy neprekračujte DDD.
Zameranie
Podľa účelu použitia sa vitamíny a minerály delia do mnohých kategórií. Nižšie uvádzame tie najčastejšie.
- Prevencia - vitamínové prípravky s preventívnymi účinkami môžu pôsobiť napríklad proti nachladnutiu, proti osteoporóze, proti migréne atď.
- Špecifické zdravotné ťažkosti - rad vitamínových prípravkov sa zameriava na pomoc pri konkrétnych zdravotných problémoch, ako sú napríklad kŕče, padanie vlasov, lámavosť nechtov, oslabená imunita. Môžu pomáhať tiež pri zvýšenej psychickej alebo fyzickej námahe (napr. vitamíny pre športovcov).
- Všeobecná starostlivosť o zdravie - niektoré vitamínové prípravky sú určené na užívanie v rámci všeobecnej starostlivosti o zdravie a podporujú napríklad správnu látkovú výmenu, regeneráciu organizmu a zdravý spánkový cyklus.
Forma
Z hľadiska vonkajšej formy môžeme doplnky stravy rozdeliť do troch hlavných skupín:
- Tvrdé - v podobe klasických tabliet určených na prehĺtanie vcelku. Ich výhodou môže byť to, že väčšinou neobsahujú nadbytočné sladidlá, ktoré sa nachádzajú častokrát v sirupoch. Niektoré tablety určené na žuvanie alebo cmúľanie sú ale zámerne sladené pre lepšiu chuť. Formou takých tabliet sa podávajú zvyčajne vitamínové prípravky deťom. Rad preparátov sa predáva so forme šumivých tabliet, ktoré necháte rozpustiť vo vode a následne vypijete. Vitamíny a minerály môžete dostať aj vo forme kapsúl. Tie môžu mať svoj obsah tekutý alebo sypký a vždy sa prehĺtajú celé.
- Tekuté - v podobe roztoku alebo kvapiek, ktoré sa prehĺtajú na lyžičke, prípadne sa kvapkajú do pohára vody. Stretnúť sa môžete aj s formou sirupu, ktorý máva zvyčajne príjemnú chuť, takže je jeho užívanie jednoduchšie aj pre malé deti. Niektoré prípravky sú na trhu vo forme čajov alebo iných nápojov. V takýchto prípadoch overujte koncentráciu účinných látok.
- Sypké - môžu mať formu prášku, sypkej zmesi či granulátu. Niektoré sú rozpustné vo vode, iné rozpustné nie sú, ale môžete ich pridávať napríklad do kaše či jogurtu.
Spôsob uvoľňovania
Niektoré vitamínové preparáty sa môžu deliť na prípravky s rýchlym uvoľňovaním a na prípravky s uvoľňovaním postupným čiže pomalým.
- Prípravky s rýchlym uvoľňovaním poskytujú organizmu dávku potrebnej látky okamžite, čo ocenia najmä športovci pri svalovej únave po vysokej záťaži (napr. vitamín C a vitamín E).
- Prípravky s postupným uvoľňovaním umožňujú efektívne vstrebanie účinných látok po dlhšiu dobu (napr. 7, 12 alebo 24 hodín).
TL;DR
Vo všeobecnosti platí, že by ste mali mať základný príjem vitamínov a minerálov z vyváženej stravy. V mnohých prípadoch nedostatok určitej látky v organizme poukazuje na nevhodnú životosprávu. Môžu však nastať situácie, kedy budete potrebovať zvýšený príjem vitamínov či minerálov z koncentrovaného zdroja, akým sú vitamínové suplementy. Napríklad pri vysokej záťaži, ochorení či po operácii.
Než začnete prípravok užívať, vždy sa radšej poraďte so svojím lekárom, ktorý rozumie vašej diagnóze. Vyhnete sa tak riziku kontraindikácie s inými užívanými liekmi, doplnkami stravy či antikoncepciou.
Nikdy neprekračujte dennú dávku účinnej látky. Rozhodne neplatí pravidlo, že čím viac, tým lepšie. Aj vitamínmi sa môžete predávkovať a dostať otravu (hypervitaminóza). To sa týka predovšetkým vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K). Problémy si ale môžete spôsobiť aj pri prekročení DDD, najmä vitamínu B6 či vitamínu C, ktoré sa síce neskôr vyplavia z organizmu močom, ale pri jednorazovej vysokej dávke môžu spôsobiť poškodenie nervovej a tráviacej sústavy. Vždy si preto prečítajte príbalový leták a dodržujte pokyny v ňom uvedené.
Vitamíny a minerály kupujte od overených výrobcov a predajcov, vyhnite sa produktom ázijského pôvodu, ktoré môžu lákať na nižšie ceny, ale nespĺňajú európske normy. Dobrým pomocníkom môžu byť recenzie iných zákazníkov. Ak si nie ste istí dôveryhodnosťou predajcu, radšej sa mu vyhnite.
Prípravky skladujte podľa pokynov uvedených v príbalovom letáku a hlavne mimo dosahu detí. Niektoré vitamínové preparáty treba skladovať na suchom a tienistom mieste pri izbovej teplote (do 25°C), iné vyžadujú skladovanie v chlade. V takom prípade ich uchovávajte v chladničke (pri 2°C až 8°C) náležite označené a mimo priamy kontakt s potravinami, napríklad v umelohmotnej uzatváracej krabičke.
Ak ste nespotrebovali balenia vitamínového prípravku celé a už vypršala lehota trvanlivosti, zverte ho lekárne, ktorá zaistí bezpečnú a ekologickú likvidáciu.