Čo je to BMI a ako sa vypočítava BMI
- Uverejnil: ScitecPro.sk
- Zverejnené dňa: 22.09.2020 11:22:38
- Prečítané: 66360
Určite ste už počuli o BMI a čo to je? BMI je jednoducho povedané číslo s pomocou ktorého určujeme či máte zdravú hmotnosť, nadváhu, alebo by ste mali pribrať. Na celom svete sa BMI využíva pre zdravotné štatistiky. Pomôžeme Vám ako vypočítať BMI, čo toto číslo znamená a či je hodnota, ktorá Vám z výpočtu vznikne smerodajná a mali by ste podľa nej nastaviť svoje ďalšie ciele v stravovaní.
Čo je to BMI?
BMI je skratka pre index telesnej hmotnosti a je najpoužívanejšou metódou merania podvýživy či obezity. Je to veľmi jednoduchý výpočet, ktorý ako vstupné údaje používa len výšku a hmotnosť. Neberie do úvahy vek ani pohlavie. BMI sa vypočíta vydelením telesnej hmotnosti v kilogramoch druhou mocninou výšky v metroch (BMI=kg/m²).
Príklad výpočtu index telesnej hmotnosti: ak vážite 86 kilogramov a máte Výšku 190 cm, BMI si vypočítaš ako 86/1,9²=23,82
Je to veľmi jednoduchý výpočet na meranie obezity a neberie do úvahy množstvo ostatných dát, ktoré sú dôležité a skresľujú výsledok.
Čo hovorí BMI index telesnej hodnoty?
Ak spočítate svoje BMI vyjde Vám číslo. Existuje niekoľko úrovní hodnoty BMI, ktoré sa delia na podvýživu, ideálnu hmotnosť, miernu nadváhu, obezitu a ťažkú obezitu.
- ak hodnota je nižšie ako 18,5 – podvýživa; bolo by vhodné pribrať tak, aby sa hodnota BMI navýšila. Pri takto nízkom BMI je možné, že telo nemá dostatok potrebných látok pre správne fungovanie a má oslabenú funkciu;
- ak hodnota je medzi 18,5-24,9 - ideálna a zdravá hmotnosť; pri tejto skupine ľudí sú zdravotné problémy najmenej časté;
- ak hodnota je medzi 25-29,9 - mierna nadváha; bolo by vhodné mierne schudnúť a dostať sa do pásma ideálnej hmotnosti. Zvyšuje sa riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky či vysokého krvného tlaku;
- ak hodnota je medzi 30-39,9 – obezita; je potrebná diéta a zníženie hmotnosti;
- ak je hodnota 40 a viac - ťažká obezita; v tomto stave je potrebné vyhľadať odbornú pomoc dietológa a nastaviť si plán chudnutia a zmeny životného štýlu. Zdravotný stav je veľmi zlý, čo negatívne vplýva aj na dĺžku života.
S nadváhou sa často spájajú choroby ako napr. cukrovka, kardiovaskulárne problémy, psychické problémy či vysoký krvný tlak, žiadny extrém nie je dobrý, ani prílišná podváha ani nadváha. Pri podvýžive nie sú choroby menej závažné, len iné. Bežná je anémia, osteoporóza, problémy so zubami a žalúdočné problémy.
Zdravotné problémy spojené s vysokým indexom telesnej hmotnosti
Nadváha a obezita nie je len optickým problémom, že sa danej osobe nepáči to, ako vyzerá. Ak by to bolo len o tom, tak by bolo jedno, či niekto má alebo nemá nadváhu. Ak by sa dobre cítil aj vo väčšom tele, je to jeho rozhodnutie. Problémom je to, že obezita je veľmi nezdravá a ľudia s vysokou nadváhou si skracujú dĺžku života a privodzujú si mnoho závažných chorôb. Srdce musí oveľa viac pracovať a je preťažované.
Najčastejšie choroby spojené s obezitou sú:
- kardiovaskulárne problémy
- vysoký krvný tlak
- cukrovka
- osteoartritída
- psychické problémy
- dýchacie ťažkosti (astma)
- vysoký cholesterol a hladina triglyceridov
- nízka hladina HDL cholesterolu
- problémy so spánkom
- zvýšené riziko vzniku rakoviny
Vyhovuje výpočet indexu telesnej hmotnosti pre každého človeka?
Výpočet BMI nie je dokonalý a kvôli svojej jednoduchosti neberie do úvahy veľa dát, ktoré môžu skresľovať výsledok. Ľudia s vyšším množstvom svalovej hmoty mávajú hodnoty BMI najmä skreslené voči realite. Napríklad, ak má muž výšku 178 cm a váži 90 kilogramov, jeho BMI je 28,4; podľa normy to znamená, že má miernu nadváhu a pravdepodobne aj zdravotné problémy a pritom to v tomto prípade vôbec nemusí byť pravda. Môže mať len viac svalovej hmoty. Neberte výsledok výpočtu ako jednostranný výsledok a neriaďte sa slepo podľa nej, ak aktívne športujete a budujete svalovú hmotu, lebo na Vás nebude platiť.