Ako čistiť a zbaviť zápachu šejkra?
- Uverejnil: ScitecPro.sk
- Zverejnené dňa: 08.04.2020 17:49:30
- Prečítané: 79521
Kto pravidelne užíva proteíny už mohol stretnúť s tým, že po čase ti šejker začal nepríjemne zapáchať. Väčšinou sa to deje po tom keď dlho zabudneš po použití dostatočne umyť. Ak už šejker páchne, veľmi ťažko sa dá umyť bežnými prostriedkami tak, aby sme necítili na ňu zápach. Máme však možnosti ako sa ešte dá takto zapáchajúci šejker zachrániť pred vyhodením do odpadkového koša.
Zápach tvoria baktérie, ktoré sa v šejkri rýchlo množia. Po vypití šejku ostanú na stenách šejkra zvyšky, ktoré slúžia ako liaheň baktérií. Tým, že šejker používaš a umývaš sa na jeho stenách vytvárajú malé ryhy a poškodenia, v ktorých sa držia zvyšky jedla a najmä baktérie, ktoré nie je jednoduché odtiaľ dostať.
Problémom nie je len zápach ale najmä to že baktérie môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti ako napr. bolesti brucha, problémy s trávením či hnačka. Najmä u proteínov s vysokým obsahom laktózy je väčšia šanca, že ti začne šejker rýchlo zapáchať. Najlepším riešením je okamžité umytie po použití, ktoré eliminuje šírenie baktérií a vznik zápachu.
Ako sa zbaviť zápachu?
Obľúbeným postupom je “varenie šejkra” v octovej vode. Naplň hrniec vodou tak, aby bol celý šejker ponorený. Do vody pridaj 1 - 2 dcl octu a nechaj šejker s vodou variť na miernom plameni minimálne hodinu. Po vybratí ho nezabudni znova umyť v čistej vode. Zápach by mal úplne zmiznúť.
Okrem octu veľmi dobre funguje aj čistenie so sódou bikarbónou. Do šejkra pridaj niekoľko lyžičiek sódy bikarbóny a doplň vodu tak, aby bol šejker úplne plný. Takto ho nechaj niekoľko hodín, po niekoľkých hodinách ho umy v čistej vode s použitím obyčajného čistiaceho prostriedku na riad a zápach bude preč. Ak chceš, môžeš sódu bikarbónu rozmiešať v hrnci s vodou a rozobratý šejker ponoriť do vnútra. Ešte lepšie dočistíš miesta spojov ako je napr. závit na hornej časti šejkra.
Ďalším spôsobom, ako sa dokážeš zbaviť zápachu je zmrazovanie. Ako sme predtým písali, zápach šejkre spôsobujú baktérie, ak šejker zmrazíš na 2 - 3 hodiny v mrazničke, zabiješ ich a po umytí by mal byť šejker bez zápachu. Pozor, lebo tento postup funguje lepšie iba u menej zapáchajúcich šejkrov, silne zapáchajúci plast vyčistíš lepšie s octom či sódou bikarbónou.
Čo robiť, ak nič nepomáha?
Ak ani jeden z týchto spôsobov nepomáha, pravdepodobne si budeš musieť zakúpiť nový šejker. Asi žiadny šejker ti nevydrží celý život. Jeho životnosť záleží od toho, ako sa oňho staráš, ako ho umývaš a či ho nenechávaš dlho neumytý. Ak máš šejker už veľmi dlho a nie si na 100% presvedčený o jeho čistote, radšej ho ekologicky zlikviduj a kúp si nový. U nás môžete nakúpiť náhradný šejker, lacné a nestojí za to riskovať žalúdočné problémy kvôli zopár eurám.