Zľavový kupón kód uplatní kód: SCITECPRO2023

Ako si vybrať najlepšie spaľovače tukov?

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 11.12.2020 17:06:07
  • Prečítané: 67854

Spaľovače tukov sú suplementy, ktoré deklarujú, že dokážu zlepšiť úbytok telesného tuku. Je to ale pravda, nie je to len marketingový ťah? Určite nie. Je vedecky dokázané, že mnohé látky, ktoré sa nachádzajú v spaľovačoch dokážu pomôcť v diéte a urýchliť odbúravanie tukov z tela.

ako si vybrať najlepšie spaľovače tukov?
Spaľovače tukov sú suplementy, ktoré deklarujú, že dokážu zlepšiť úbytok telesného tuku.

Pozor, nie je to také jednoduché; ich funkcia je podmienená tým, že budete dodržiavať správne nastavený jedálniček a budete pravidelne a tvrdo trénovať. Určite nečakajte, že budete sedieť pred telkou, tlačiť celý deň chipsy, zajedať ich spaľovacími tabletkami a budete mať vysekaný six-pack, to sa nestane. Naopak, ak si odhodlaný dodržiavať diétny režim, spaľovač Vám dokáže urýchliť cestu k svojmu cieľu.

Termogénne spaľovače zvyšujú telesnú teplotu o niekoľko desatín stupňa a vďaka tomu dokážu zvýšiť výdaj energie až o 10% v závislosti od použitých látok a ich množstva.

Aké spaľovače tuku poznáme?

Spaľovače môžu byť buď komplexné, kedy je v jednom produkte obsiahnutých viacero látok. Mnohé látky majú v spojení s inými látkami synergické účinky a vďaka tomu sa ich efekt zvyšuje. Na druhej strane existujú aj doplnky výživy, ktoré obsahujú len jednu látku - napr. samostatný kofeín, karnitín či synefrín. Vďaka tomu si môžete vybrať konkrétne látky, o ktoré máš záujem o ľubovoľne ich medzi sebou kombinovať. Spaľovače existujú v tabletkovej, práškovej a tekutej forme a je len na Vás, ktorá ti bude najviac vyhovovať.

Kedy by si ich mal užívať?

Určite sa vyhni užívaniu spaľovačov tesne pred spánkom. Väčšina z nich má stimulačné účinky a ak si dáte spaľovač 2-3 hodiny pred spaním je dosť možné, že nebudete vedieť zaspať. Najlepšie je užívanie 30-60 minút pred tréningom a na lačný žalúdok, kedy majú najrýchlejší a najsilnejší účinok.

Aké sú základné zložky spaľovačov?

Kofeín

Kofeín patrí medzi základné zložky komplexných spaľovačov. Poznáte ho najmä z čajov a kávy. Nepatrí medzi látky, ktoré by potláčali chuť do jedla, jeho funkcia je najmä stimulačná. Tým, že Vám pred tréningom nabudí a dodá ti energiu podáš väčší výkon a tým pádom aj spálite viac kalórií. Okrem toho pri väčších dávkach okolo 600 mg dokáže zvýšiť výdaj energie až o 100 kalórií.

Je oveľa výhodnejšie podávať kofeín vo forme tabliet ako v káve. Jedna káva má približne 50-120 mg kofeínu, zatiaľ čo priemerná kofeínová tableta obsahuje 100-200 mg. Okrem toho je jednoduchšie zjesť 2 tabletky kofeínu ako vypiť 3 či 4 kávy. Káva pôsobí na mnohých ľudí močopudne a určite nechceš počas tréningu stále odbiehať na WC len preto, že si chcel byť nabudený na tréning. Oveľa jednoduchšie je užívanie kofeínových tabliet. Kofeín je aj vďaka jeho nízkej cene veľmi obľúbený doplnok v období rysovania.

Nakoľko si telo postupne zvyká na kofeín a jeho účinky, mal by sa užívať v cykloch. Odporúčaná denná dávka je 100 mg a viac. Horná hranica v podstate nie je určená, ale začni na základnej 100 mg dávke a ak nepociťujete žiadne účinky, pridajte ďalších 100 mg až kým nezačne účinkovať.

Synefrín

Synefrín je telu známa látka, ktorá sa nachádza hlavne v termogénnych spaľovačoch. Mechanizmus pôsobenia má podobný ako zakázaný efedrín ale účinok je samozrejme slabší. Okrem toho potláča chuť do jedla, najmä chuť na sacharidy a sladké jedlá. Pri jeho užívaní sa môžu dostaviť problémy s trávením.

Odporúčaná denná dávka je 10-30 mg rozdelená do troch dávok. V extrémnych prípadoch je možné navýšiť dávkovanie až na 50 mg. Tu sa už treba mať na pozore a myslieť na to, že môže zvyšovať krvný tlak.

Karnitín

Karnitín je aminokyselina, ktorú si telo dokáže vyrobiť aj samo, ale prijímame ju aj z potravy. Naše telo obsahuje v priemere 20 g karnitínu. Najviac karnitínu sa nachádza v tmavom mäse, najmä v hovädzine a divine. Na to, aby Vám prijal 1 gram karnitínu zo stravy by si ale musíte jesť veľmi veľa tohto mäsa. Oveľa jednoduchšie a zdravšie je jeho prijímanie z doplnkov výživy.

Ako to funguje? Karnitín dokáže transportovať tuky do mitochondrií, kde ich telo využíva ako okamžitý zdroj energie. Aj vďaka tomu šetríte svalový a pečeňový glykogén a tým ti umožňuje podať dlhší a intenzívnejší telesný výkon. Medzi jeho ďalšie výhody patrí zlepšovanie kvality kostí, posilňuje imunitu a u mužov zlepšuje kvalitu a množstvo spermií.

Denná dávka karnitínu by sa mala pohybovať od 500-2000 mg. Karnitín je potrebné užívať pravidelne.

CLA

CLA je skratka pre konjugovanú kyselinu linolovú. Je to mastná kyselina, ktorá zabraňuje vstrebávaniu tukov z potravy. Denná dávka by sa mala pohybovať v rozmedzí 3200-6400 mg spolu s jedlom rozdelená na 2-3 dávky. Je dokázané, že vyššie dávky nenavyšujú účinnosť, takže nemá zmysel to s CLA preháňať. CLA je vhodná najmä na dlhodobé užívanie, nakoľko jej efekt nie je okamžitý, ale trvá niekoľko týždňov, kým začne účinkovať.

HCA

HCA je skratka pre kyselinu hydroxycitrónovú. Táto látka potláča premenu sacharidov na tuky. Okrem toho má aj antikatabolické vlastnosti a potláča chuť do jedla. Denná dávka je 3 x denne po 500 mg aspoň 30-60 min pred jedlom.

Zelená káva a zelený čaj

Zelená káva a zelený čaj o týchto dvoch látkach sa zvykne hovoriť, že nefungujú. To ale nie je pravda. Niektoré zložky zeleného čaju (EGCG) dokážu zvýšiť výdaj energie až o 5% a pri užívaní s kofeínom sa toto číslo ešte výrazne navyšuje. Denná dávka EGCG by mala byť maximálne 500 mg.

Účinná látka v zelenej káva sa volá kyselina chlórogénová. Okrem podpory spaľovania tuku pozitívne pôsobí na zdravie srdca a znižuje krvný tlak. Denná dávka je 120-300 mg.

zelená káva na chudnutie
Zelená káva podporuje redukciu hmotnosti, priaznivo pôsobí na činnosť pečene, srdca a hladinu cukru v krvi.

Kapsaicín

Túto látku poznáte z chilli papričiek a má termogénne účinky a pri jej užívaní pred tréningom zvyšuje využitie tuku na okamžitý zdroj energie. Má rýchly nástup účinku a krátko po požití začneš pociťovať návaly tepla.

Okrem zlepšenia spaľovania tuku je aj veľmi silným antikarcinogénom.

chilli papričky na chudnutie
Kapsaicín je najaktívnejšia zložka v štipľavej paprike, ako je kajenská paprika, a je spájaná s mnohými prínosmi pre chudnutie, vrátane oxidácie tuku a výdaj energie.

Ak si stále neviete vybrať ten správny spaľovač, tu je zopár tipov

Revex-16, 108 tabliet - Scitec Nutrition

Podporuje spaľovanie tukov, potláča chuť do jedla, zabraňuje viazaniu vody, zabraňuje vstrebávaniu tukov zo stravy, dodáva energiu. Na začiatku sa odporúča užívať v závislosti od individuálnej citlivosti 1-2 kapsule Revex-16, 1-2 krát denne, neskôr možno odporúčanú dávku zvýšiť na maximálne 3 kapsule 2x denne, a to ráno nalačno a poobede. Odporúča sa užívať v podobe kúry, po užívaní po dobu 8-12 týždňov sa odporúča zaradiť prestávku v trvaní 2 týždňov.

Top Shape, 180 tabliet - Scitec Nutrition

Znižuje energetický príjem, redukuje hmotnosť, udržiava normálnu hladinu cholesterol. K zníženiu telesnej hmotnosti - v rámci jedálnička so zníženým energetickým príjmom - konzumujte denne 3-krát 2 kapsule, s 1-2 pohármi vody pred jedlom. Zabezpečenie príjmu dostatočného množstva vody je dôležité z toho dôvodu, aby sa kapsula dostala do žalúdka! Pre udržiavanie normálnej hladiny cholesterolu konzumujte denne 8 (4 x 2) kapsule s dostatočným množstvom tekutín, pre zabezpečenie transportu kapsule do žalúdka.

Lipolean, 2 x 36 tabliet (72 tabliet) - Scitec Nutrition

Doplnok stravy v podobe kapsúl pre podporu redukcie hmotnosti, Fucolean- obsahuje rastlinné výťažky, cholín a morské riasy, CapsAtra- CLA olejové guľôčky s obsahom dihydrokapsiátu. Skonzumujte denne 1 CapsiAtra kapsulu pred obedom a 1 FucoLean kapsulu pol hodinu pred večerou, s dostatočným množstvom vody.

Produkty súvisiace s týmto príspevkom

Scitec Nutrition Thermo-X, 100 kapsúl

Komplexný spaľovač - doplnok výživy s obsahom viacerých účinných zložiek ako sú kyselina hydroxicitrónová (HCA), tyrozín, kofeín a karnitín, ktoré v kombinácii so správnou stravou a tréningom napomáhajú pri kontrole telesnej hmotnosti a telesného tuku. Karnitín je aminokyselina, ktorá je dôležitou látkou v živých bunkách pre transport mastných kyselín do mitochondrií.

19,90€

Scitec Nutrition Revex-16, 108 kapsúl

Komplexný spaľovač - multifunkčný spaľovač tuku s obsahom až 16 účinných zložiek ako extrakty zo zelenej kávy, tyrozín, kofeín, EGCG z extraktu zo zeleného čaju, flavonoidy z extraktu z púpavy, piperín a chróm. Všetky zložky pôsobia navzájom synergicky a v kombinácii so správnou stravou a tréningom napomáhajú pri kontrole telesnej hmotnosti a telesného tuku. Pridaný chróm prispieva k správnej látkovej premene makronutrientov a k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi.

21,90€

Scitec Nutrition Turbo Ripper, 100 kapsúl

Komplexný spaľovač - silná a dlhotrvajúca stimulácia pri redukcii hmotnosti, vysoký obsah kofeínu, acetyl-L-karnitínu, zeleného čaju, synefrínu, a ďalších účinných látok.

34,50€

Scitec Nutrition Top Shape, 180 kapsúl

Komplexný spaľovač - regulácia telesnej hmotnosti a cholesterolu v krvi glukomanánom. Prispieva k zníženiu telesnej hmotnosti pri diéte s redukovaným príjmom kalórií.

19,90€

Scitec Nutrition Lipolean, 72 kapsúl

Komplexný spaľovač - formula pre napomáhanie znižovania telesného tuku v kapsulách, s neobyčajnými rastlinnými účinnými látkami a populárnymi extra zložkami.

29,90€

Späť na začiatok