Zľavový kupón kód uplatní kód: SCITECPRO2023

Čo je to Ashwagandha

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 09.04.2022 17:07:11
  • Prečítané: 2879

Ashwagandha, inak nazývaná aj indický ženšen, je bylinka, ktorá je známa aj pod názvom „Smell of Horse“, keďže čerstvé korene pripomínajú práve konskú vôňu. Nenechajte sa však odradiť! S touto vôňou sa spája aj presvedčenie, že pravidelné užívanie tejto rastlinky zaručí „konskú“ silu a zdravie.

Ashwagandhu môžete nájsť aj pod názvami ako napríklad zimná čerešňa či Withania opojná.

Výhody Ashwagandhe

Pri rýchlom životnom tempe, ktoré si vyžaduje dnešná doba, nie je vždy jednoduché vyhnúť sa pocitu úzkosti či stresu. Indický ženšen je považovaný za adaptogén, ktorý je známy pre jeho blahodárne účinky v boji proti úzkosti a stresu. Ashwagandhadokáže znížiť koncentráciu kortizolu v tele, čo pôsobí antistresovo a napomáha s nespavosťou.

Výhody, ktoré ocení každý športovec

Jednou z ďalších výhod, ktoré v sebe ukrýva indický ženšen je, že znižuje cholesterol, a to vďaka svojej nízkej hustote lipoproteínov (LDL). Pozitívne výsledky priniesli aj výskumy, v ktorých táto rastlinka preukázala, že aktívne podporuje rast svalovej hmoty a zároveň pomáha pri zotavení svalov, napríklad po zranení. Ako sa ďalej preukázalo v tomto výskume, ľudia, ktorí pravidelne užívali Ashwagandhu, dokázali stratiť viac než polovicu telesného tuku.

Výskumy takisto preukázali, že Ashwagandha dokáže zvýšiť vytrvalosť počas fyzickej aktivity pomocou zintenzívnenia mozgovej funkcie a zníženia telesnej bolesti. Upokojujúce účinky, ktorými táto rastlinka dokáže znížiť stres, zlepšujú koncentráciu, motiváciu a fyzický výkon. Práve kvôli týmto účinkom je indický ženšen skvelým suplementom pre aktívnych športovcov, ktorí potrebujú byť aktívni aj napriek psychickej a fyzickej vyčerpanosti.

Prírodný spaľovač tukov

Ak ste si mysleli, že už sme spomenuli všetky výhody, ktorými indický ženšen disponuje, mýlili ste sa. Máme pre vás ďalšiu z výhod, ktorú ocenia najmä priaznivci športu a aktívneho pohybu. Ako sme už spomenuli, tento malý prírodný zázrak dokáže znížiť koncentráciu kortizolu v tele a viditeľne zvýšiť energiu. O čom ste možno však ani netušili je, že Ashwagandha napomáha správnej činnosti štítnej žľazy, ktorá vnútorne ovplyvňuje práve spaľovanie tukov

Účinky pre mužov aj ženy

U žien dokáže stimulovať libido a taktiež zmierniť nepríjemné menštruačné bolesti. Priaznivo pôsobí aj v období menopauzy. Okrem toho sa však využíva aj pri liečbe rakoviny, pri ktorej je schopná priniesť úľavu od bolesti, ktorú prináša chemoterapia a zároveň znižuje stres, únavu a depresiu.

Pre mužov je výhodou okrem spomínaného rastu svalovej hmoty aj fakt, že Ashwagandha podporuje množstvo a kvalitu spermií, čím má pozitívny vplyv na plodnosť u mužov. Pre mužov aj ženy slúži ako afrodiziakum a zvyšuje sexuálnu túžbu.

Benefity pre mozog

Fyzický či emocionálny stres negatívne ovplyvňuje nervovú a mozgovú činnosť. Okrem toho, že štúdie preukázali, že Ashwagandha je prírodným antistresovým stimulantom, má blahodárne účinky aj pri boji proti Alzhaimerovi a zlej pamäti. Jeden z hlavných dôvodov, vďaka ktorým dokáže táto rastlinka naštartovať našu mozgovú činnosť je, že obsahuje antioxidanty, ktoré bojujú proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú starnutie mozgových buniek.

Zlepšuje náladu

Jednou z obrovských výhod, ktoré užívanie indického ženšenu poskytuje, je že nemá žiadne vedľajšie účinky v porovnaní napríklad s antidepresívami či liekmi proti únave. Úbytok stresu, únavy ale aj úzkosti sa následne pozitívne prejavuje na našej nálade a prináša celkový pocit spokojnosti.

Posilňuje imunitu

Posilňovanie imunity je prospešné pre naše telo celoročne, nie len v zimných mesiacoch. Ashwagandha dokáže posilniť imunitný systém a zároveň slúžiť ako prevencia voči ochoreniam. Pozitívne však pôsobí aj na biele a červené krvinky, ktorých počet v tele zvyšuje. Antibakteriálne účinky, ktoré v sebe indický ženšen obsahuje sú prospešné v boji proti problémom s tráviacim, močovým či dýchacím traktom.

Na čo by ste pri Ashwagandhe nemali zabudnúť

Aj keď je táto bylinka prírodným zázrakom, ktorý ľudskému telu ponúka mnoho výhod, netreba zabúdať na to, že niektorí ľudia musia byť pri jej užívaní opatrní. Indický ženšen sa neodporúča pre tehotné či dojčiace ženy. Taktiež, ľudia, ktorí trpia chronickou poruchou štítnej žľazy alebo s ňou majú problémy, by sa mali vždy dopredu informovať u svojho lekára či pre nich bude vhodné užívať túto bylinku. Ashwagandha neobsahuje žiadne ťažké kovy, no i napriek tomu sa v minulosti zistilo, že niektoré z takzvaných „Ajurvédskych bylín“ ich obsahovali pomerne dosť. V súčasnej dobe sa však nemusíte báť, nakoľko je indický ženšen dostupný vo forme tabliet alebo prášku, ktorý zabraňuje výskytu týchto ťažkých kovov.

Odporúčaná denná dávka

Najvyššia denná dávka indického ženšenu, ktorú môžete prijať by sa mala pohybovať v rozmedzí od 300 – 500 mg. Aby ste videli dosiahli čo najefektívnejšie účinky, mali by ste užívať túto dávku na dennej báze. Samozrejme, nezabúdajte ani na pravidelný pohyb a cvičenie, ktoré vám dopomôže dosiahnuť vašu vytúženú postavu, dodá energiu a spoločne s Ashwagandhou sa vám podarí odbúrať stres.

Zdroje

Späť na začiatok