Zľavový kupón kód uplatní kód: SCITECPRO2024

Mýty o tréningu, ktorým musíte prestať veriť

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 05.03.2021 17:04:39
  • Prečítané: 66053

Budovanie svalov a spaľovanie tukov je ako veda. Preto si treba overovať fakty predtým, ako uveríte všetkému, čo budete v posilňovni počuť.

Možno sa tam stretnete aj s nasledujúcimi štyrmi tvrdeniami, ktoré možno označiť za mýty.

1. Bolesť svalov je nevyhnutná pre ich rast

Mnoho cvičencov považuje bolesť svalov, ktorú pociťujú deň alebo dva po tréningu, za známku kvalitného tréningu, ktorý stimuloval svaly k ich rastu. Ak ste začiatočníkom, tak to môže viesť k rastu, ale tam môžete rásť ako z vody aj bez toho. Viac poškodení svalov sa však nerovná väčšiemu svalovému prírastku. Ak cvičíte efektívne, vyberáte si kľúčové cviky, robíte ich pravidelne a v každom tréningu dodržujete princíp progresívneho preťaženia, môžete rásť aj bez toho, aby ste boli dva dni boľaví.

2. Musíte cvičiť na maximum, aby ste porástli

Možno sa zdá logické mieriť za najťažšími váhami, keď chcete byť svalnatí. Veľkí chlapi predsa cvičia s tými najťažšími váhami, takže na tom niečo byť musí. Už aj vedci však ukázali, že tomu tak nie je. Mali by ste raz za čas cvičiť s ťažkými váhami, ale ak nepôjdete do extrémov, tak neprídete o žiadne svaly, ak sa budete držať rozsahu 10-15 opakovaní na sériu. Ideálne je rozsahy opakovaní striedať, cvičiť aj série so 4-6 či 6-8.

3. Musíte cvičiť dlhšie, ak ste sa prejedli

Ak chcete spáliť viac kalórií, tak musíte viac cvičiť. To je pravda, ale len čiastočne. Ak totiž prejdete za určitú hranicu, potom už nebudete páliť viac kalórií a dokonca telo môže obmedziť niektoré svoje funkcie, vrátane budovania novej svalovej hmoty. A nehovoriac o tom, že sa vám môže zvýšiť apetít. Preto ak sa prejete, nemusíte to na druhý deň kompenzovať mimoriadne dlhým alebo intenzívnym tréningom. Zamerajte sa skôr na obdobie nasledujúceho týždňa a snažte sa premárnené kalórie dohnať postupne malými krokmi.

4. Izolované cviky sú pre vás zbytočné

Každý vám bude vravieť, že treba svoju pozornosť venovať základným, viackĺbovým cvikom. A to je celkom dobrá rada. Horšie je to však už v prípade, ak vám bude niekto tvrdiť, že izolované cviky sú pre vás zbytočné a cvičiť ich nemusíte. Aj oni majú pre vás význam. Aj bicepsové zdvihy, tricepsové extenzie, zakopávanie, predkopávanie a iné izolované cviky dokážu stimulovať svaly k rastu a svojmu posilneniu. Treba ich len cvičiť so správnou technikou a kontrolovane, bez ega a švihových pohybov.

Späť na začiatok