Zľavový kupón kód uplatní kód: SCITECPRO2023

Najlepšie cviky pre funkčný a zdravý chrbát

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 09.03.2021 17:17:08
  • Prečítané: 81616

Hľadáte cviky, ktoré vám nevybudujú len silný, ale aj zdravý chrbát? Potom ste na správnej adrese. Prinášame vám osem cvikov, ktorých pravidelné vykonávanie dostane váš chrbát do top formy.

Tieto cviky nie sú zamerané na budovanie masívnej svalovej hmoty alebo extrémnej sily, skôr sa zameriavajú na rozvoj funkčnej sily a spevnenie chrbtice tak, aby sa znížilo riziko zranenia a bolesti, a zároveň zvýšil silový potenciál pre bežné životné činnosti, ktoré sa vám budú vykonávať ľahšie.

Z nasledujúcich ôsmich cvikov si môžete aj pomerne jednoducho vyskladať tréning, ktorý prospeje aj držaniu vášho tela. Cviky môžete spojiť do kruhového tréningu, v ktorom každý cvik vykonáte 3 - 4 razy po 8 - 12 opakovaní. O aké cviky ide?

Superman

Bez dodatočnej záťaže vám posilní všetky svaly zadnej časti tela, vrátane ramien, chrbta, stredu tela, sedacích svalov a stehien.

Plavec

Trošku náročnejší je tento dynamický cvik, pri ktorom v ľahu na bruchu kmitáte hore dole nohami a rukami, ako keby ste plávali. Posilní aj ramená, trapézy i široký sval chrbtový.

Good Mornings

Snažte sa trup dostať do pozície, v ktorej bude rovnobežný s podlahou. Ak sa vám to nedar, snažte sa s trpezlivosťou o pokroky. Cvik pomôže aj mobilite vašich bedier.

Príťahy jednoručky v predklone

Jednoručky v predklone tento cvik sa už viac zameriava na rozvoj sily a svalov, dbajte však na to, aby ste nemali chrbát zaguľatený a pokrčte kolená, aby ste odľahčili kríže.

Upažovanie v predklone

Cieli latissimy a zadnú časť ramien, ktoré sú často podceňované a spôsobujú svalovú nerovnováhu medzi zadkom a predkom tela.

Rumunský mŕtvy ťah

Precvičí celú zadnú časť trupu, ale aj sedacie svaly a zadnú časť stehien. Chrbát počas celého pohybu udržujte rovný.

Zhyby

Najťažší cvik na zozname je najviac užitočný pre rozvoj hrubej sily a svalov. Z pohľadu zdravia chrbtice až taký veľký význam nemá, tak nebuďte smutní, keď neurobíte viac ako jedno-dve opakovania.

Kľuky s príťahom jednoručky

Urobte kľuk a pritiahnite jednoručku k trupu, urobte ďalší kľuk a pritiahnite jednoručku druhou rukou. Tiež nejde o najľahší cvik, ale pomôže vám posilniť chrbát, ramená, paže, prsia a brucho.

Späť na začiatok