Vitamín D: všetko čo o ňom musíte vedieť
- Uverejnil: ScitecPro.sk
- Zverejnené dňa: 26.09.2020 09:31:38
- Prečítané: 70664
O vitamíne D hovoria, že telo ho tvorí zo Slnka a často sa informácie končia. V tomto článku sa pozrieme, čo je to vitamín D, aké funkcie má v tele a koľko by ste ho mali denne prijať.
Čo je to Vitamín D?
Patrí medzi 24 mikronutrientov, bez ktorých naše telo nedokáže fungovať. Tvorí sa v našom tele vtedy, ak je naša pokožka vystavená slnečnému žiareniu UV indexu 3 a viac. UV žiarenia mení dehydrocholesterol na cholekaliferol, čo je vitamín D3. Najväčší deficit majú zväčša ľudia s tmavšou pokožkou.
Výhody vitamínu D
Medzi najzákladnejšie funkcie patrí podpora imunitného systému ľudského tela. Preto by sme ho mali užívať vždy, keď je obdobie zvýšeného počtu chorôb a chorých ľudí. Pozitívne vplýva na viaceré funkcie mozgu ako napr. pamäť, schopnosť premýšľať, pozornosť a rýchlosť vnímania vecí okolo seba. Pomáha pri vstrebávaní vápnika a raste kostí, aj preto sa odporúča aj pre starých ľudí, ktorí majú mäkšie a lámavejšie kosti a aj menší pád by mohol pre nich znamenať zlomenie niektorej končatín. Okrem toho vitamín D znižuje riziko vzniku rakoviny, srdcovocievnych problémov, cukrovky a viacerých druhov sklerózy.
Vitamín D je vhodný aj pre ľudí, ktorí majú nízku hladinu testosterónu a potrebujú ho navýšiť na zdravú naturálnu hodnotu, preto je veľmi dôležitý pre ľudí, ktorí chcú mať dostatok svalovej hmoty. Množstvo testosterónu v tele priamo ovplyvňuje aj to, koľko svalov bude telo vytvárať. Čím viac budete mať testosterónu, tým viac svalov budete schopný vytvoriť.
Aká je optimálna denná dávka vitamínu D?
Odporúčaná denná dávka je 400 - 800 IU denne, ale pre dospelých ľudí je toto množstvo nepostačujúce. Maximálna dávka, ktorá je ešte bezpečná (resp. nepreukázali sa negatívne účinky) je 10 000 IU na deň. Avšak, nemá zmysel užívať vitamín D v takom extrémnom množstve. Denný príjem 1 000-2 000 IU plne postačuje väčšine dospelých ľudí. Počas zimy a obdobia, kedy trávite väčšinu času vnútri túto dávku zvýšte a naopak, počas leta, kedy trávite veľa času vonku na Slnku Vám bude postačovať aj nižšia dávka. Ak sa rozhodujete medzi vitamínom D2 a D3, siahnite radšej po D3, je pre Vaše telo efektívnejší.
Vitamín D (kalciferol), patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch a nie na vode. Ak si dáte vitamín D a zapijete ho vodou bez toho, aby ste predtým prijali do tela tuky, drvivá väčšina sa v tele nevyužije. Najlepšie spravíte, ak vitamín D užijete po jedle, ktoré obsahuje tuky alebo si ho dajte s rybím olejom.
Odkiaľ môžete získať vitamín D?
Vitamín D môžete získať dvoma spôsobmi, z potravín, napr. z vajec, mlieka, rýb alebo kožnou syntézou. Oba zdroje sú dôležité na udržiavanie zdravia našich kostí a našej fyzickej a duševnej pohody. Treťou možnosťou sú vitamíny D v tabletách. Tie sú vhodné najmä vtedy, ak nemáte možnosť byť vonku hlavne najmä počas zimných, ale aj jarných a jesenných mesiacov.