Zľavový kupón kód uplatní kód: SCITECPRO2024

Ako si vybrať najlepší kĺbovú výživu?

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 07.07.2021 21:25:05
  • Prečítané: 67645

Kĺbová výživa na kĺby sú doplnky výživy na zdravé a silné kĺby a bolestivé kĺby. Pri pravidelnom cvičení je jasné že Vaše kĺby zaťažujú a opotrebovávajú. A neplatí to len pre cvičenie s činkami vo fitku, ale pre úplne všetky športy. Ak chcete dlhodobo využívať potenciál Vášho tela, mal by si myslieť aj na zdravie kĺbov. Pri ťažkom cvičení sa môže stať že privodíte zranenie, môžete zabudnúť na tréningy na niekoľko týždňov či mesiacov a dokonca pri väčších zraneniach nebudete môcť naďalej cvičiť. Preto je veľmi dôležité myslieť nielen na doplnky výživy, ktoré zvyšujú silu a rast svalov, ale aj na správnu výživu a udržanie zdravia Vašich kĺbov. Keď už kĺby bolia, je neskoro a vtedy je potrebné vyhľadanie odbornej pomoci.

Ak sa chcete vyhnúť týmto problémom, zaraďte kĺbovú výživu aspoň niekoľkokrát ročne, kĺbová výživa pomáha obnovovať kĺbové spoje, väzivá a chrupavky a zlepšuje mobilitu kĺbov.

Hlavné zložky kĺbových výživ

Vitamín C

Netreba zabúdať ani na Vitamín C, ktorý pomáha v tvorbe kolagénu. Okrem toho je to veľmi silný antioxidant, ktorý pomáha proti poškodzovaniu chrupaviek a dokonca podporuje ich rast. Telo si nevytvára zásoby vitamínu C a preto je potrebné pravidelné zásobovanie tela vitamínom C buď z potravín alebo zo suplementov.

Glukosamín

Mega Glucosamine, 100 kapsúl od Scitec Nutrition obsahujúci glukosamín je najzákladnejšia látka všetkých komplexných kĺbových prípravkov. Získava sa z tiel mäkkýšov. Vyživuje kĺb a zabraňuje rozpadu kĺbového tkaniva. Má analgetické účinky a spomaľuje viaceré ochorenia kĺbov, napr. osteoartrózu. Nedokáže ju síce úplne vyliečiť, ale výrazne spomaľuje jej postup.

Odporúčaná denná dávka je 900-1500 mg v troch dávkach denne (kvôli možnosti nadúvania pri väčšej jednorazovej dávke). Netreba sa báť ani dávky 3000 mg/deň, kedy sú účinky ešte silnejšie. Glukosamín by sa mal prijímať spolu s pevným jedlom, nie na lačný žalúdok.

Žraločia chrupavka

Menej zastúpený prvok kĺboviek, Shark Cartilage, 75 kapsúl od Scitec Nutrition obsahujúci žraločiu chrupavku predáva sa aj ako samostatný suplement na podporu kĺbov. Obsahuje viac ako 40% kolagénu, aminokyseliny, minerály, vápnik, horčík a fosfor. Podporuje elasticitu tkanív a hojenie šliach a väzov a pomáha v raste spojivových tkanív.

Chondroitín

Druhá najzastúpenejšia látka v kĺbových výživách. Získava sa zo zvieracích chrupaviek. V kombinácii s glukosamínom účinne pomáha v spomaľovaní osteoartritídy a tlmení bolesti kĺbov. Má schopnosť viazať vodu a tým zlepšuje pružnosť chrupavky.

Odporúčaná denná dávka je 1000-1200 mg v dvoch až troch dávkach spolu s jedlom.

MSM

Ďalšia zložka kĺbovky, ktorá sa často vyskytuje aj ako samostatný doplnok výživy. Mega MSM, 100 kapsúl od Scitec Nutrition obsahujúci MSM je skratka pre metylsulfonylmetán. Ako už z názvu vyplýva, obsahuje síru. Má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti a pozitívne vplýva na tvorbu kolagénu.

Odporúčaná denná dávka je až 3000 mg.

Kurkumín

Liquid Curcuma, 30 kapsúl od BioTech USA obsahujúci Kurkumín je látka, ktorá sa nachádza v kurkume a v menšom množstve napr. aj v zázvore. Nevýhodou je fakt, že je slabo vstrebateľný. Zlepšenie vstrebateľnosti sa dá zlepšiť prijímaním spoločne s čiernym korením či piperínom (extraktom z čierneho korenia).

protizápalové a protirakovinové účinky.

Odporúčaná denná dávka je 80-500 mg kurkumínu. Nakoľko je ale jeho vstrebateľnosť otázna, netreba sa báť ani vyšších dávok. Kurkumín je látka rozpustná v tukoch a preto by sa mal prijímať spolu s jedlom, v ktorom máš vyšší obsah tuku.

Kolagén

Collagen Liquid, 1000 ml od Scitec Nutrition obsahujúci kolagén je „kĺbová bielkovina“ a je jednou z hlavných zložiek chrupavky. Táto látka dodáva tkanivám pružnosť (nielen kĺbom, ale aj pokožke a vlasom). V 25-tom roku života sa jeho tvorba znižuje a väčšinou sa okolo 35-teho roku života úplne zastavuje. Preto je veľmi vhodné jeho dopĺňanie vo forme tabletiek. Kolagén zlepšuje hojenie rán, zmierňuje bolesti kĺbov a zlepšuje ich mobilitu.

Odporúčaná denná dávka je aspoň 10 g hydrolyzovaného kolagénu spolu s jedlom.

Hadjod (Cissus quadrangularis)

Rovnako ako Boswellia serrata patrí medzi menej známe látky. Jej účinky sú ale výnimočné. Cissus podporuje zdravie kostí a kĺbov, pomáha ženám v menopauze a pomáha v raste kostí a hojení rán. Má tiež analgetické účinky.

Odporúčaná denná dávka je približne 3000-3200 mg.

Kadidlovník pilovitý (boswellia serrata)

Táto zvláštne znejúca látka je živica zo stromu, ktorý rastie najmä v Ázii. Má protizápalové vlastnosti a pomáha pri osteoartritíde a mozgovom edéme. Potláča bolesť kĺbov a zlepšuje ich mobilitu. Okrem toho má aj protirakovinové účinky.

Ohľadne tejto látky ešte neexistuje veľa dostupných štúdií, ale odporúčaná denná dávka sa pohybuje v okolí 5000 mg. Odporúča sa rozdelenie na tri dávky denne.

Produkty súvisiace s týmto príspevkom

Scitec Nutrition Collagen Liquid, 1000 ml

Kolagén - tekutý rýchlo vstrebateľný hydrolyzovaný kolagén obohatený o glycín a vitamín B6. Kolagén je prirodzene sa vyskytujúca bielkovina, ktorá je dôležitou stavebnou látkou spojivových štruktúr kostí, šliach, chrupaviek, kože, nechtov a vlasov. Pridaný vitamín B6 prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a tiež k normálnej látkovej premene bielkovín a glykogénu.

25,90€

Scitec Nutrition Lactase Enzyme, 100 kapsúl

Tráviaci enzým - výživový doplnok s obsahom tráviaceho enzýmu laktáza. Laktáza (beta-galaktozidáza) sa podieľa na trávení mlieka. Obsah laktózy v mliečnych produktoch delí na neškodné jednoduché cukry (glukózu a galaktózu). Osoby u ktorých sa tento enzým v organizme neprodukuje, nedokážu laktózu v plnej miere využiť, čo môže mať nepríjemné príznaky. Enzým laktáza zlepšuje trávenie laktózy v prípade osôb, ktoré majú ťažkosti s trávením laktózy.

14,50€

Scitec Nutrition Mega Glucosamine, 100 kapsúl

Glukosamín - výživový doplnok s vysokým obsahom glukozamín sulfát 2 KCL. Glukozamín sulfát je základnou stavebnou zložkou kĺbovej chrupavky a iných spojivových tkanív ako sú kosti, väzivá a šlachy. Mega Glucosamine obsahuje na jednu dávku 2 000 mg glukozamín sulfátu, čo zodpovedá až 1 148 mg glukozamínu.

15,90€

Scitec Nutrition Joint-X, 100 kapsúl

Komplexná výživa kĺbu - s vysokým obsahom štyroch dobre známych účinných látok ako sú glukozamín sulfát, chondroitín sulfát, želatína (hydrolyzovaný kolagén) a metylsulfonylmetán, známy ako MSM.

15,90€

Scitec Nutrition Arthroxon Plus, 108 kapsúl

Komplexná výživa kĺbu - obsahuje až 8 účinných zložiek, ďalej obsahuje aj patentovanú membránu vaječnej škrupiny NEM®, ktorá je prirodzeným zdrojom prírodných účinných látok ako glukozamín, chondroitín a kyselina hyalurónová. Arthroxon Plus, 108 kapsúl obsahuje preferovaný kolagén II. typu, kyselinu hyalurónovú ako aj obľúbenú trojicu: glukosamín, chondroitín a MSM.

27,90€

Scitec Nutrition Mega MSM, 100 kapsúl

Metylsulfonylmetán (MSM) - MSM je vynikajúcim zdrojom organickej síry. MSM (metylsulfonylmetán) sa v malom množstve prirodzene vyskytuje aj v mnohých druhoch jedál či nápojov. Vďaka kapsulovej forme si môžete upraviť dávkovanie podľa individuálnych potrieb (v kombinácii s inými účinnými látkami ako napríklad s glukozamínom, chondroitínom a kolagénom).

13,90€

Scitec Nutrition Shark Cartilage, 75 kapsúl

Žraločia chrupavka - obohatená o mangán. Obsahuje žraločiu chrupavku sušenú mrazením, ktorá je prirodzeným zdrojom chondroitín sulfátu. Jednu dávka Shark Cartilage obsahuje až 2960 mg prášku žraločej chrupavky a 0,3 mg mangánu, ktorý prispieva k udržaniu zdravých kostí a k normálnej tvorbe spojivového tkaniva.

15,90€

Späť na začiatok