Zľavový kupón kód uplatní kód: SCITECPRO2022

Čo je to Kreatín

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 07.08.2020 16:35:18
  • Prečítané: 65413

Kreatín (Creatine) zaisťuje rýchly prísun energie do svalov. Pomáha zadržiavať vodu v tele, zvyšuje silu a výbušnosť, urýchľuje nárast svalovej hmoty a stimuluje aktuálny výkon. Suplementácia Kreatínom je najvhodnejšia na krátkodobé zaťaženie, ako je box, kulturistika, šprint či hokej. Jeho pozitívne účinky pri vytrvalostných športoch neboli hodnoverne preukázané.

Kreatín je organická kyselina, ktorá prispieva u stavovcov k zásobovaniu svalov energiou. Až 95 % sa ho nachádza v kostrových svaloch. Syntetizuje sa v obličkách, pečeni a podžalúdkovej žľaze z troch aminokyselín (Arginínu, Glycínu a Metionínu).

Kreatín patrí k najlepšie preštudovaným doplnkom výživy. Športovci ho používajú na zvýšenie sily a výbušnosti. Vzhľadom na slabú chemickú stabilitu Kreatínu v čistej forme sa predáva vo forme Monohydrátu Kreatínu, ktorý vzniká pridaním molekuly vody do molekuly Kreatínu.

Úlohou Kreatínu Monohydrátu je pomáhať syntéze ATP (Adenozíntrifosfát – okamžite použiteľná energia pre svalovú činnosť) vo forme dostatočných zásob Kreatínfosfátu, ktorý je nevyhnutný na zvyšovanie objemu svalových buniek a nárast sily, a zároveň tým pomáha nabíjaniu svalovej hmoty energiou. Je účinný aj v dobe svalovej horúčky, pretože má i regeneračné schopnosti. Pomáha znižovať únavu, zvyšuje hladinu energie a výdrž organizmu. Má silný vplyv na anabolizáciu. Jeho pôsobenie na začiatku užívania je možné prirovnať k anabolickým steroidom. Je vhodné ho kombinovať s niektorým zo sacharidových prípravkov - gainerom, kvôli dokonalému vstrebaniu do svalových tkanív.

Spolu s Kreatínom sa do svalu dostáva voda, dochádza k tzv. hydratácii buniek, takže sval pôsobí plnším a mohutnejším dojmom. Vďaka hydratácii sa zvyšuje proteosyntéza a urýchľujú sa anabolické - rastové procesy. Vyššie množstvo Kreatínu vo svaloch zapríčiní rýchlejšiu obnovu ATP, čo umožňuje tvrdší tréning (a tým aj rýchlejší rast svalov) a zvýšenú výbušnosť, na druhej strane urýchľuje regeneráciu.

Produkty súvisiace s týmto príspevkom

Späť na začiatok