Zľavový kupón kód uplatní kód: SCITECPRO2023

Kreatín: všetko čo o ňom musíte vedieť

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 28.12.2021 15:42:02
  • Prečítané: 4449

Počet štúdií, ktoré sa venovali účinnosti kreatínu pri zlepšovaní výkonnosti špičkových športovcov je dnes len ťažko odhadnuteľný, pričom ďalšie štúdie stále pribúdajú. Cielenou suplementáciou kreatínom pred tréningom je možné zvýšiť výkony nielen v silových športoch a atletike, ale aj vo vytrvalostných odvetviach. Na tento článok dozviete všetko o kreatíne a jeho typoch. Na záver vám poradíme, aký typ kreatínu je pre vás najvhodnejší.

Kreatín: všetko čo o ňom musíte vedieť a jeho formách

Čo je to kreatín?

Kreatín patrí medzi najúčinnejšie doplnky výživy na trhu šport a fitness. Medzi výhody patria najmä výrazne lepší výkon, vytrvalosť a výbušnosť pri intenzívnej fyzickej aktivite. Kreatín v tele počas cvičenia rýchlo produkuje energiu a vďaka tomu zvládnete trénovať tvrdšie. Je tiež známy pre svoje účinky na rast svalovej hmoty a sily.

Kreatín v organizme vzniká z aminokyselín, je organická molekula. Vyrába sa predovšetkým v pečeni a v menšej miere aj v obličkách a pankrease. Telo ho poväčšine ukladá do svalov, no býva transportovaný aj do srdca a mozgu. Uchováva v sebe vysokoenergetické fosfátové skupiny vo forme fosfokreatínu, ktoré sa transportujú do ADP (adenozíndifosfát). Z neho sa následne pretvárajú do ATP (adenozíntrifosfát), ktorý je primárnym nosičom energie v tele. Kreatín je obzvlášť dôležitá v podmienkach, keď si telo žiada veľké množstvo energie, napríklad pri náročnej fyzickej alebo duševnej aktivite.

Kreatín sa nachádza aj v niektorých potravinách, ako v rybách a hovädzom mäse. Pre jednoduché doplnenie potrebného možstva kreatínu športovci siahnu vo forme výživových doplnkov.

Účinky a benefity užívania Kreatínu

Najdôležitejšou výhodou kreatínu je jeho schopnosť zvýšiť silu a výkon počas tréningu. Tento benefit kreatínu bol veľmi dobre preskúmaný a výsledky ukazujú práve v prospech kreatínu ako suplementu. Pri užívaní kreatínu v kombinácii s pravidelným tréningom, môžete podporiť rast čistej svalovej hmoty. V mnohých štúdiách bol kreatín testovaný tiež pri anaeróbnej športovej aktivite, a aj tu výsledky naznačujú zlepšenie výkonnosti.

Štúdie však pozorovali že kreatín môže znížiť duševnú únavu pri psychicky náročnej činnosti, nedostatku spánku. Kreatín zároveň môže zlepšiť pracovnú pamäť u ľudí s veľmi nízkymi hladinami kreatínu, ako sú staršie osoby.

Kreatín sa už dlho teší popularite v komunite fitness nadšencov, pretože ide o finančne prijateľný a zároveň veľmi účinný výživový doplnok. Na trhu nájdete rôzne druhy kreatínu a práve preto sme sa rozhodli, že vám ich predstavíme a vysvetlíme kreatín na tomto článku.

Kreatín a jeho formy

Existuje viacero foriem kreatínu. Kreatín ako výživový doplnok ktorá vám pomôže zefektívniť tréning. Ďalej pozrieme najznámejšie druhy kreatínu, s ktorými sa môžete stretnúť pri kúpe výživových doplnkov na naších webových stránkach.

Aký kreatín si vybrať pre najlepší rast svalov?

Kreatín monohydrát

Kreatín monohydrát sú prípravky sú najbežnejšou a momentálne najkonzumovanejšou formou predávaného kreatínu vo svete. Zloženie tohto typu kreatínu je takmer vždy 88% kreatínu a 12% vody. Je závislý na sacharidoch potrebných na jeho prepravu do organizmu a s ohľadom na to, že je hydrofilná látka, nepreniká do lipidovej vrstvy. Podieľa sa na vytváraní energie pre pracujúce svaly tým, že zvyšuje tvorbu adenozíntrifosfátu (ATP).

Napriek týmto malým rozdielom v spracovaní je každá z foriem kreatínu monohydrátu pravdepodobne podobne účinná pri rovnakej dávke.5 až 10 g kreatínu monohydrátu môže viesť k zvýšeniu výkonu, svalovej vytrvalosti a veľkosti svalov.

Kreatín hydrochlorid

Kreatín HCL je kreatín hydrochlorid v kapsuliach, jeden z najpopulárnejších druhov kreatínu. Táto moderná forma kreatínu je mimoriadne stabilná, odolná voči kyslému prostrediu tráviaceho traktu a vysoko rozpustná.

Nevyžaduje nasycovaciu fázu, je výborne vstrebateľný, a preto je vo väčšom množstve ukladaný vo svaloch. Výrazne zvyšuje úroveň kreatínu vo svaloch vďaka zlepšenej absorpcii a lepšej biologickej dostupnosti. Nemá vedľajšie účinky, ako nadúvanie, kŕče či zadržiavanie vody. Je vhodný pre každého, kto chce dosiahnuť zvýšenie svalovej sily, výkonnosti, vytrvalosti a nárast svalovej hmoty.

Za svoje unikátne vlastnosti vďačí svojmu procesu výroby, kedy z bežnej molekuly kreatínu vzniká soľ pridaním hydrochloridovej skupiny. Tým sa zvyšuje jeho rozpustnosť a biologická dostupnosť. Zároveň sa zefektívňuje cesta, ktorá spôsobuje nahradenie molekulárnych zdrojov energie vo svaloch kreatínom. Lepšia absorpcia zabezpečuje, že sa vyhnete bežným vedľajším účinkom suplementácie kreatínu - nadúvaniu a častému močeniu. Tým, že je kreatín HCL tak ľahko absorbovaný organizmom, nevyžaduje konzumáciu sacharidov na zlepšenie tejto vlastnosti, čo je jeho ďalšou výhodou.

Kreatín malát

Kreatín malát viaže sa s kyselinou jablčnou. Tá sama o sebe môže zvýšiť výkon, ale tento benefit v súvislosti s kreatínom nebol skúmaný.

Kre-Alkalyn - pufrovaný kreatín monohydrát

Kreatín Kre-Alkalyn patrí medzi špeciálne výživové doplnky stravy na predaj pre silových športovcov, kulturistov a bodybuilderov, ktorých cieľom je rast svalov. Je to kreatín s pH vyšším než 12, vďaka čomu sa nepremieňa na kreatinín.

Tieto prípravky zaručujú vyššiu využiteľnosť a všetky pozitívne účinky kreatínu na maximálny rast svalov. Kre-Alkalyn až 10-krát silnejší ako tradičný kreatin monohydrát, neviaže vodu a nepotrebuje nasycovaciu fázu. V prípade, že vašou hlavnou prioritou je rýchly a čo najväčší rast objemu svalovej hmoty, kreatín Kre-Alkalyn je tou správnou voľbou.

Kreatín magnézium chelát

Kreatín magnézium chelát patrí medzi špeciálne výživové doplnky, ktorých cieľom je rast svalov. Je to moderná, patentovaná forma kreatínu, doplnená o horčík, ktorý prispieva k jej energetickej a anabolickej činnosti prípravku a pomáha transportovať kreatín priamo do svalovej bunky. Je vysoko efektívny aj bez potreby príjmania veľkého množstva sacharidov a nie je potrebná nasycovacia fáza. Nakoľko nezvyšuje hladinu inzulínu v krvi, je bez nežiadúceho priberania.

Kreatín citrát

Kreatín citrát je z typov kreatínov najľahšie rozpustný vo vode. Voda ho teda oveľa ľahšie absorbuje. Taktiež obsahuje kyselinu citrónovú, čo napomáha zvyšovať produkciu svalovej energie.

Tento kreatín obsahuje iba cca 40 % účinnej látky kreatín, takže 1 g prášku obsahuje 400 mg kreatínu. Tento kreatín zlepšuje výsledky počas tréningov s vysokou intenzitou záťaže.

Kreatín nitrát

Kreatín nitrát je jednou z novších foriem kreatínu. Výrobcovia tvrdia, že väzbou molekuly kreatínu na dusičnanovú molekulu budú športovci potrebovať nižšiu dávku ako pri kreatíne monohydráte. Veľmi dobre vo vode rozpustný kreatín, ale žiadne výskumy nehovoria o tom, že by bol účinnejší, ako kreatín monohydrát.

Kreatín glukonát

Ide o kreatín, ktorý je viazaný molekulou glukózy. Kreatín glukonát je v podstate molekula kreatinínu s molekulou glukózy. Keď sú tieto dve molekuly zmiešané, výsledkom je forma kreatínu, ktorá je absorbovaná takmer ako glukóza – to znamená naozaj výborné absorbovanie kreatínu do svalov. Glukóza tu má úlohu transportačnej molekuly.

Kreatín pyruvát

Kreatín pyruvát vzniká naviazaním kyseliny pyruvátovej a ide o kombináciu medzi jednotlivými formami kreatínu.

Molekuly kreatínu pyruvátu obsahujú 68 % kreatín-monohydrátu a 40 % kyseliny pyrohroznovej. Dokopy nám percentá dávajú viac ako 100 %, pretože kreatín monohydrát sa vlastne spája do kreatín pyruvátu. Tento doplnok je 10 krát ľahšie rozpustný než ako by bol, ak by boli obe látky rozpúšťané samostatne.

Je výborný na zvýšenie energie u športovcov, zvyšuje teda výdrž, svalovú hmotu a pritom nezvyšuje obsah tuku v tele.

Kreatín Alfaketoglutarát

Je známy tiež ako kreatín AKG, ktorý sa vyrába z kyseliny alfa-ketoglutárovej a kreatínu. Alfa-ketoglutarát ako prekurzor glutamínu sa lepšie vstrebáva v čreve, tiež slúži na prevenciu pred žalúdočnými problémami a hnačkou, ktoré trápia niektorých športovcov pri konzumácii kreatínu. Užívatelia kreatínu AKG navyše tvrdia, že sa vstrebáva účinnejšie a vedie k vyššej koncentrácií kreatínu vo svaloch ako monohydrát.

Kreatín ethyl ester

Kreatín ethyl ester je forma kreatínu, pri ktorej často nájdeš informáciu, že má lepšiu, resp. rýchlejšiu absorpciu, ako monohydát. To však nie je pravda. V skutočnosti je ethyl ester menej účinný ako kreatín monohydrát. Dokonca v niektorých štúdiách sa poukazuje na to, že akonáhle ethyl ester vstúpi do nášho tela, je rýchlo premenený na neaktívne, odpadové látky, resp. na kreatinín.

Viaczložkový kreatín

Viaczložkový kreatín kombinuje viacero druhov kreatínu v jednom produkte. Prepája tak výhody a účinky rôznych foriem kreatínu do jednej zmesi. Fyzicky aktívni ľudia a športovci ocenia jeho výhody, ako rýchlu vstrebateľnosť, rast svalovej hmoty, viac energie a lepší výkon.

Pokiaľ si z rôznych druhov kreatínu neviete vybrať, viaczložkový kreatín môže byť pre Vás vhodnou voľbou ako napr. Attack! 2.0 od Scitec Nutrition.

Ako správne užívať kreatín?

Väčšina mýtov, ktoré sa šíria o kreatíne, nie sú pravdivé. Kreatín je však povolený vo všetkých krajinách a nenájdeme ho na žiadnej listine nebezpečných suplementov; napriek tomu ho aj dnes niektorí mylne považujú za nebezpečný produkt poškodzujúci obličky. Nič z toho však nie je pravda a potvrdili to aj mnohé výskumy. Okrem menších tráviacich problémov spôsobených nadmerným užívaním kreatínu vám pri jeho konzumácii nič nehrozí.

Vhodné užívanie kreatínu je 5 g denne. Vyššie dávky kreatínu ako napr. do 10 g denne môžu byť prospešné pre ľudí s veľkým obsahom svalovej hmoty, vysokou úrovňou športovej aktivity, alebo pre tých, ktorým dávka 5 g denne nezaberá. Športovcom odporúčame užívať kreatín pred a po tréningu. Počas netréningových dní ho môžete užívať kedykoľvek počas dňa. Kreatín nefunguje pri krátkodobom užívaní.

Ako správne užívať kreatín?

Ak kreatín prijímate bez dostatočného množstva vody, môže dôjsť k žalúdočným kŕčom; ak skonzumujete príliš veľa kreatínu sa môže vyskytnúť hnačka a nevoľnosť. V takom prípade stačí zmenšit dávku a rozložte si ju počas celého dňa a prijímajte kreatín s jedlom a dostatočnom množstve tekutinami.

Aký kreatín si vybrať pre najlepší rast svalov?

Kreatín monohydrát má najviac potvrdených dôkazov, ktoré podporujú jeho používanie ako doplnku výživy na zlepšenie výkonnosti, výbušnosti a vytrvalosti.

Ak vám však kreatín monohydrát spôsobuje tráviace ťažkosti, vyskúšajte radšej kreatín hydrochlorid alebo pufrovaný kreatín, ktoré pomáhajú znižovať žalúdočné problémy.

Kreatín magnézium chelát vám naopak môže pomôcť zvýšiť výkon bez pridanej hmotnosti vody.


Súvisiace články

Čo je to Kreatín

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 07.08.2020
  • Prečítané: 68179

Kreatín (Creatine) zaisťuje rýchly prísun energie do svalov. Pomáha zadržiavať vodu v tele, zvyšuje .. Čítať viac Čo je to Kreatín

Ako si vybrať najlepší kreatín?

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 06.08.2020
  • Prečítané: 73620

Kreatín môžu užívať aj ženy aj muži bez rozdielu veku, užívanie kreatínu je úplne bezpečné a je vhod.. Čítať viac Ako si vybrať najlepší kreatín?

Produkty súvisiace s týmto príspevkom

Scitec Nutrition Benjamin "Ben" Pakulski dávkovač PEZ s BCAA Chews

Proteínová tyčinka - Scitec Nutrition vytvorila dávkovače PEZ na mieru podľa tváre Bena Pakulského, namiesto PEZ cukríkov pridal BCAA Chews. BCAA Chews sú suplementy aminokyselín s rozvetveným reťazcom (leucín, izoleucín a valín), ktoré užívajú kulturisti a športovci, ktorí chcú podporiť syntézu bielkovín a rast svalov.

25,00€

Scitec Nutrition Creatine Caps, 250 kapsúl

Kreatín monohydrát - čistý Kreatín monohydrát. Je vedecky dokázané, že kreatín v 3 gramových denných dávkach, podporuje výkon pri cvikoch s krátkym časom trvania s výbušnou silou, vykonávaných s veľkou intenzitou, ako je napríklad posilňovanie alebo intervalový kardio tréning.

19,90€

BioTech USA Crea Zero, 320 g

Viaczložkový kreatín - ochutený kreatínový komplex bez cukru, s pridanými extra zložkami, určený tvrdo trénujúcim športovcom, ktorí chcú zvýšiť fyzickú výkonnosť v priebehu krátkodobých po sebe nasledujúcich dávkach veľmi intenzívneho cvičenia.

26,90€

Scitec Nutrition 100% Creatine Monohydrate, 300 g

Kreatín monohydrát - 100% kreatín monohydrát najvyššej kvality a čistoty vyznačujúci sa dobrou rozpustnosťou a využiteľnosťou. 100% Creatine Monohydrate, 300 g napomáha syntéze ATP, zväčšuje objem svalových buniek, maximalizuje proteínovú syntézu, podporuje rast svalov, zvyšuje silu a zlepšuje športové výkony.

25,90€

Späť na začiatok