Zľavový kupón kód uplatní kód: SCITECPRO2024

Ako si vybrať predtréningové doplnky?

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 06.04.2020 22:12:29
  • Prečítané: 80406

Predtréningové doplnky prinesia niekoľko benefitov pre nás, prvým je zvýšenie nabudenia do tréningu, kedy sa na tréning nemáte dostatok energie. Druhým benefitom je zväčšenie svalov a zlepšenie silových výkonov, podobnými produktami sú aj stimulanty.

Ako si vybrať predtréningové doplnky

Ktorý si vybrať?

Či je to vo forme prášok, tabletky či tekutina aj tu platí to isté ako aj pri iných doplnkoch výživy.

Práškové predtréningové pumpy

Práškové predtréningové pumpy sú tie ktoré sa rozrábajú vo vode sú výhodné najmä preto, že sú veľmi rýchlo vstrebateľné.

Tabletové predtréningové pumpy

Tabletové predtréningové pumpy sú taktiež dobre vstrebateľné, ale nie tak rýchlo ako prášková či tekutá forma. Ich výhodou, že tabletky viete hocikedy jednoducho zapiť vodou a nemusíte nič rozrábať v pohári či šejkri.

Predtréningové stimulanty by sa mali užívať na lačný žalúdok z toho dôvodu, že rýchlejšie a silnejšie účinkujú ako pri ich užití po jedle.

Čo sú predtréningové pumpy a stimulanty a aké látky obsahujú?

Arginín

Arginín je semiesenciálna aminokyselina, ktorá hrá dôležitú úlohu pri prúdení krvi v tele a pri tvorbe NO - oxidu dusnatého. Jeho úlohou v predtréningovkách je najmä zlepšenie prekrvenia a napumpovania svalov.

Jednorazová predtréningová dávka by mala mať 3-6 gramov. Ak chcete vyťažiť zo suplementácie arginínu maximum, dávkuj ho až 3x denne po 5-6 gramov. Jednorazovo však neužívajte takúto veľkú dávku. Jedná veľká dávka by mohla spôsobiť žalúdočné problémy a hnačky. Niektorým ľudom ani vyššie dávky arginínu neprinášajú požadované napumpovanie svalov. Každému účinkuje trocha inak a preto si musíte na sebe odskúšať, aké dávkovanie Vám vyhovuje. Arginín má rýchly nástup a jeho účinky pocítite hneď po prvom užití. Okrem napumpovania svalov sa u niektorých mužov prejavuje pri užívaní arginínu aj zlepšenie erekcie.

Kreatín

Ako kofeín, kreatín je rovnako z najzákladnejších zložiek predtréningových stimulantov. Regulárnym užívaním kreatínu dosiahnete zlepšenie sily. Na rozdiel od kofeínu neúčinkuje v prvom tréningu, ale jeho účinky sa dostavujú až pri dlhodobom užívaní, kedy sa zvýši hladina kreatínu v tele. Či sa snažíte o naberanie alebo chudnutie je to vhodný pre úplne všetkých vo všetkých obdobiach. Z predtréningového stimulantu kreatínu uplne postačuje 5g. Užívania kreatínu je úplne bezpečné ako pre mužov, tak aj pre ženy, ktorá je bežne dostupná aj v potravinách (napr. v vajciach, rybách a mäse).

Citrulín

Táto aminokyselina je veľmi úzko spätá s arginínom z toho dôvodu, že citrulín sa po prijatí do tela mení v obličkách práve na L-arginín, je to efektívnejší v zvyšovaní hladiny arginínu ako samotný arginín, zlepšuje vytrvalosť a znižuje únavu. Narozdiel od arginínu majú jeho účinky pomalší nástup a benefity pocítite až pri dlhodobom užívaní, odporúčaná dávka je 6g – 8g na deň. Na podporu erekcie však postačuje už dávka 3 gramov. Takisto ako arginín, tak aj citrulín patrí medzi látky, ktoré majú na niektorých ľudí silné účinky a naopak na iných neúčinkujú vôbec.

Extrakt zo zeleného čaju

Obsahuje protizápalové látky zo zeleného čaju Katechíny, ktoré podporujú Váš psychický a fyzický výkon. Získavajú sa extrakciou z listov zeleného čaju (Camellia Sinensis). Tieto látky sú užitočné pre takmer všetky orgány Vášho tela. Pozitívne vplýva na zdravie ciev, pečene a má antikarcinogénne a antidiabetické účinky. Účinnosť týchto látok z čaju a tabletiek je rovnaká.

Kofeín

Korefin, ktorý možno poznáte z kávy a niektorých odrôd čajov je veľmi účinný nootropický stimulant, patrí medzi základné zložky predtréningových stimulantov. Vyrába sa syntetickým spôsobom v laboratóriách alebo z kávových zŕn. Je vhodný nielen na nabudenie v ťažkých silových tréningoch, ale aj pri aeróbnej záťaži. Telo si postupne zvyká na kofeín a ak chcete využiť jeho účinky čo najviac, z času na čas obmedzte príjem kofeínu, telo si odvykne a po opätovnom zvýšení dávky budete opäť cítiť silu jeho účinkov. Dávkovanie individuálne pre každého pretože kofeín pôsobí pri každému inak, preto sa odporúča sa začať na dávke 100 mg a postupne ju zvyšovať, až kým sa nedostaví želaný efekt. Aby ste pocítili pozitívne účinky kofeínu, niektorí musia navyšovať dávku kofeínu dokonca až na 300-400 mg. Účinky kofeínu sa dostavujú väčšinou po 20-30 minútach od jeho prijatia.

Taurín

Je to známa látka Taurín, ktorú mnohí poznajú najmä z energetických nápojov, v tele funguje ako antioxidant, zvyšuje fyzickú a psychickú výkonnosť, používa sa tak tiež na zmierňovanie kŕčov. Denná dávka Taurínu je medzi 2g – 3g.

Inozín

Dokážu zvyšovať silu a vytrvalosť v tréningu a nemá žiadne vedľajšie účinky. Denná dávka nie je presne stanovená a závisí od mnohých faktorov ako napr. pohlavie, vek či hmotnosť. Musíte si sám na sebe odskúšať, aká dávka Vám bude zaberať. Riaďte sa inštrukciami výrobcu na konkrétnom produkte a ak by táto dávka nezaberala, skúste ju mierne navýšiť.

Guarana

Guarana je stimulujúci nápoj, obsahuje kofeín a alkaloidy teofylín a teobromín. Tieto látky sú mechanizmom pôsobenia podobné kofeínu. Používa sa na zlepšenie atletického výkonu, úbytok tukovej hmoty a tiež ako prírodné afrodiziakum. Nemala by sa užívať dlhodobo v kombinácii s vysokými dennými dávkami.

Tyrozín

Hlavným účinkom tejto aminokyseliny je zvýšenie koncentrácie na tréning a potláčanie stresu. Odporúčaná predtréningová dávka Tyrozínu je 100mg - 150mg na 1 kg hmotnosti. Často ale zaberajú aj výrazne nižšie dávky, približne okolo 2000 mg a viac. Je potrebné na sebe odskúšať, koľko tyrozínu bude Váš telo potrebovať, aby pocítili účinky Tyrozínu. Pre najlepší efekt by ho mal prijať asi 60 minút pred tréningom.

GABA (Kyselina gama-aminomaslová)

GABA sa niekedy vyskytuje v komplexných predtréningovkách, jej úlohou je potláčanie stresu a navodenie kľudového stavu tela. Prijímaná GABA nemá silné účinky a na to, aby si pocítil nejaký jej efekt by si musel brať prehnané dávky tejto látky.

Beta-alanín

Beta-alanin pomáha s krátkodobým zvýšením fyzického výkonu, spôsobuje povestné mravčenie tela, ktoré sa dá pociťovať najčastejšie na tvári a končatinách, výnimočne sa dá pociťovať aj na chrbte. Z mravčenie netreba sa báť je to úplne bezpečné. Podobne ako kofeín okrem mravčenia spôsobuje nabudenie tela a zvyšuje jeho silový výkon. Dokážete vykonať vďaka užívaniu beta-alanínu o 1-2 opakovania v sérii naviac oproti tomu, keď beta-alanín neužívate. Vďaka tomu dosiahnete kvalitnejšie a tvrdšie tréningy, čo efektívne vedie k rastu novej svalovej hmoty. Odporúča jej používania približne 30 minút pred tréningom pre optimálny výkon, denná dávka Beta-alanínu je 3g - 6g.

Produkty súvisiace s týmto príspevkom

Scitec Nutrition Ami-NO Xpress, 440 g

Predtréningová pumpa - účinná počas-tréningová zmes mikronizovaných aminokyselín, vitamínov a minerálov. Obsahuje až 19 starostlivo vyberaných zložiek v 4 rôznych zmesiach - prekurzory oxidu dusnatého, aminokyseliny BCAA, pridané aminokyseliny, vitamíny a minerály. Počas dlho trvajúcich tréningov môže byť príjem aminokyselín kľúčovým faktorom.

28,90€

Scitec Nutrition Arginine Liquid, 1000 ml

Arginín - rýchlo vstrebateľný tekutý L-arginín ako prekurzor oxidu dusnatého rozširuje cievy a zvyšuje prietok krvi do srdca a pracujúcich svalov. Pomáha tak odplavovať škodlivé látky z tela (ako je kyselina mliečna), čím odďaľuje nástup únavy a vyčerpania. Zvýšený prísun stavebných látok a dôležitých živín zabezpečuje rýchlejšiu regeneráciu a lepší výkon počas tréningu.

27,90€

Scitec Nutrition Hot Blood Hardcore, 375 g

Predtréningová pumpa - nová generácia obľúbenej predtréningovky s vylepšeným zložením! Komplexná predtréningovka, ktorá sa vyznačuje vysokým obsahom kofeínu, kreatínu, aminokyselín, nootropík, antioxidantov a elektrolytov. Obsahuje jednu z najpreskúmanejších foriem kreatínu - kreatín monohydrát, pri ktorom je dokázané, že zvyšuje fyzickú výkonnosť v priebehu krátkodobých po sebe nasledujúcich dávok veľmi intenzívneho cvičenia.

27,90€

Scitec Nutrition Pow3rd! 2.0, 350 g

Predtréningová pumpa - prepracovaný predtréningový prípravok zložený z vedecky overených látok určený športovcom na maximalizáciu výkonu, podporu sústredenosti a zvýšenie energie.

24,90€

Scitec Nutrition Big Bang 3.0, 825 g

Predtréningová pumpa - stimulant s 54 aktívnymi účinnými látkami. 5 zložkový multi-kreatínový matrix (6 230 mg) obsahuje- medzi inými aj najviac vedecky skúmaný typ kreatínu! Je vedecky dokázané, že kreatín aplikovaný v takejto dávke podporuje výkon pri cvikoch s krátkym časom trvania s výbušnou silou, vykonávaných s vysokou intenzitou, ako je napríklad posilňovanie alebo intervalový kardio tréning!

37,90€

Scitec Nutrition Superhero, 285 g

Predtréningová pumpa - predtréningový super prášok profesionálnej produktovej línie firmy Scitec Nutrition. Zvyšuje hladinu NO a arginínu, zaručí maximálne napumpovanie a prekrvenie svalov, zvýši bdelosť a sústredenosť, dodá nespútanú energiu, zvýši tréningovú intenzitu a výkon.

32,90€

Späť na začiatok