Zľavový kupón kód uplatní kód: SCITECPRO2023

Ako si vybrať najlepšie aminokyseliny?

  • Uverejnil: ScitecPro.sk
  • Zverejnené dňa: 21.07.2020 17:38:38
  • Prečítané: 71110

Aminokyseliny sú základným kameňom každej bielkoviny a svalu a delia sa na tri kategórie ako esenciálne aminokyseliny, neesenciálne aminokyseliny a semiesenciálne aminokyseliny.

  • Esenciálne aminokyseliny sú tie, ktoré sú pre náš organizmus nenahraditeľné a telo si sám nevie vyprodukovať. Musíme ich prijímať buď z klasickej stravy alebo z doplnkov výživy.
  • Neesenciálne aminokyseliny sú nahraditeľné a telo si ich dokáže samo vytvoriť, ale nie v dostatočnom množstve pre jeho potreby a preto je potrebné aj dopĺňanie z potravy.

Aké účinky môžeme očakávať od aminokyselín?

Aminokyseliny sú dostupné v troch podobách a to v práškovej, tabletový a tekutej forme. Prášková forma je najlacnejšia v pomere na gram aminokyselín a veľmi rýchlo sa vstrebáva. Práškové doplnky sú ľahko rozpustné vo vode a aj preto sú vhodné aj na pitie počas tréningu, keď telo potrebuje rýchly prísun aminokyselín. Sú dostupné v mnohých príchutiach.

  • Tabletová forma je drahšia z dôvodu potrebného tabletovania je síce vstrebateľnosť pomalšia ako pri práškových aminokyselinách, ale tieto aminokyseliny sú dobré dávkovateľné a nemusíte ich rozrábať v pohári či šejkri.
  • Tekuté aminokyseliny sú hotovým produktom, ktorý stačí len otvoriť a vypiť, je ľahko stráviteľné.

Ktoré aminokyseliny sú najlepšie?

Existuje viacero kategórií týchto výrobkov, ktoré by ťa mohli zaujímať. Prvou sú komplexné aminokyselinové tie sa nezameriavajú len na vybrané aminokyseliny, ale obsahujú esenciálne aj neesenciálne aminokyseliny. Ich výhodou je rýchla vstrebateľnosť, vďaka čomu telu dodáte potrebné látky na rast svalov najmä v období pred a po tréningu.

Keď počujeme BCAA mylne myslíme že ide o komplexné aminokyseliny čo nie je pravda, je to názov ti esenciálne aminokyseliny ako leucín, izoleucín a valín. Sú to aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Sú vhodné na podporu rastu svalov, zlepšenie fyzickej kondície a zlepšenie regenerácie po tréningu.

Ďalšími kategóriami sú hovädzie a vaječné aminokyseliny. Vaječné aminokyseliny sa vyrábajú zo sušených vaječných bielok a majú vysokú biologickú hodnotu. Hovädzie aminokyseliny sa vyrábajú priamo z hovädzieho mäsa alebo pečene a tie prípravky sú bohatšie na alanín a glycín. Vo vaječných aminokyselinách nájdete viac BCAA ako v hovädzích suplementoch okrem toho obsahujú aj viac histidínu, tyrozínu a tryptofánu.

Nemôžeme vynechať aj HMB tvorí sa z aminokyseliny leucínu ktorá je skratka pre beta-hydroxy beta-methylbutyrát. V potravinách sa nachádza vo veľmi nízkych množstvách a preto jediná možnosť, ako ho do tela dostať vo väčších dávkach je využitím doplnkov výživy. Má antikatabolický účinok a hodí sa najmä pre vytrvalostných športovcov hlavne ktorí zvyčajne majú dlhé a náročné tréningy.

Glutamín je samostatná aminokyselina, zlepšuje regeneráciu, je to najzastúpenejšia aminokyselina v ľudskom tele. V potrave sa nachádza najmä v červenom mäse, kukurici, vajciach a mliečnych produktoch. Najväčší prínos má pre vytrvalostných športovcov a pre tých, ktorí obmedzujú alebo úplne vyraďujú mliečne produkty zo stravy.

Dávkovanie aminokyselín

Jedna dávka by mala mať aspoň 5 gramov, optimálne ale počítaj s dávkovaním 10 gramov a viac na jednu dávku, netreba sa báť ani 20 gramových dávkach.

Na čo by ste mali dať pozor pri výbere aminokyselín?

V prvom rade by si ste mali vybrať typ aminokyselín, či chcete komplexné aminokyseliny, BCAA či len samotný glutamín či inú aminokyselinu. Ak viete, že chcete aminokyseliny užívať dlhodobo, zoberte si čo najväčšie balenie, lebo v pomere na gram aminokyseliny vyjde zvyčajne najlacnejšie.

Produkty súvisiace s týmto príspevkom

Scitec Nutrition BCAA + Glutamine Xpress, 300 g

Komplexná aminokyselina - účinná regeneračná zmes aminokyselín BCAA a L-glutamínu obohatená o taurín. Zlepšuje a urýchľuje regeneráciu počas a po tréningu, predchádza nežiadanému katabolizmu a zároveň podporuje rast svalov. Aminokyseliny BCAA (L-leucín, L-izoleucín a L-valín) tvoria až 35% zásob aminokyselín v svalových bunkách.

22,90€

Scitec Nutrition BCAA 6400, 375 tabliet

Aminokyselina s rozvetveným reťazcom (BCAA) - tabletové BCAA v pomere 2:1:1. BCAA tvoria viac než 35% zásob esenciálnych aminokyselín vo svalových bielkovinách. Leucín, izoleucín a valín, sú nenahraditeľnými aminokyselinami, ktoré môžeme zabezpečiť z rozličných zdrojov potravy bielkovinového charakteru. BCAA možno prijať aj doplnkami výživy, čo sa zvlášť odporúča v čase tvrdého tréningu alebo pri fyzickej práci.

25,90€

Scitec Nutrition BCAA Xpress, 700 g

Aminokyselina s rozvetveným reťazcom (BCAA) - rýchlo vstrebateľné práškové aminokyseliny BCAA so silným anabolický a antikatabolický účinkom. Zvyšujú proteínovú syntézu, podporujú rast svalov a urýchľujú regeneráciu počas a po tréningu. BCAA patria do dôležitej skupiny aminokyselín, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vytvoriť.

32,90€

Scitec Nutrition BCAA Xpress, 500 g

Aminokyselina s rozvetveným reťazcom (BCAA) - rýchlo vstrebateľné práškové aminokyseliny BCAA so silným anabolický a antikatabolický účinkom. Zvyšujú proteínovú syntézu, podporujú rast svalov a urýchľujú regeneráciu počas a po tréningu. BCAA patria do dôležitej skupiny aminokyselín, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vytvoriť.

26,90€

Scitec Nutrition Amino Liquid 50, 1000 ml

Komplexná aminokyselina - rýchlo vstrebateľné tekuté aminokyseliny bez cukru a tuku obohatené o vitamín B6. Amino Liquid 50 obsahuje kompletné aminokyselinové spektrum, ktoré zabezpečuje prísun kvalitných živín potrebných pre rast svalov, ich ochranu ako aj zlepšenie regenerácie po ťažkých tréningoch. Vitamín B6 zlepšuje metabolizmus bielkovín a glykogénu a taktiež pomáha znižovať únavu a vyčerpanie.

30,90€

Scitec Nutrition Mega BCAA 1400, 180 kapsúl

BCAA - aminokyseliny s rozvetveným reťazcom tvoria dôležitú skupinu esenciálnych aminokyselín.

28,90€

Scitec Nutrition HMB, 90 kapsúl

HMB - hydroxy-beta-metylbutyrát je metabolitom dôležitej esenciálnej aminokyseliny - leucínu. Je prirodzenou látkou, ktorá sa v nižších množstvách nachádza v ovocí, ale aj v materskom mlieku. Je vhodné používať HMB v čase veľmi náročného tréningu a prísneho diétneho režimu, keď hrozí nástup pretrénovania.

17,90€

Scitec Nutrition Mega HMB, 90 kapsúl

HMB - HMB (hydroxy-beta-metylbutyrát) je metabolitom dôležitej esenciálnej aminokyseliny - leucínu. Je prirodzenou látkou, ktorá sa v nižších množstvách nachádza v ovocí, ale aj v materskom mlieku. Je vhodné používať HMB v čase veľmi náročného tréningu a prísneho diétneho režimu, keď hrozí nástup pretrénovania.

21,90€

Späť na začiatok