Ako si vybrať najlepšie aminokyseliny?
- Uverejnil: ScitecPro.sk
- Zverejnené dňa: 21.07.2020 17:38:38
- Prečítané: 71523
Aminokyseliny sú základným kameňom každej bielkoviny a svalu a delia sa na tri kategórie ako esenciálne aminokyseliny, neesenciálne aminokyseliny a semiesenciálne aminokyseliny.
- Esenciálne aminokyseliny sú tie, ktoré sú pre náš organizmus nenahraditeľné a telo si sám nevie vyprodukovať. Musíme ich prijímať buď z klasickej stravy alebo z doplnkov výživy.
- Neesenciálne aminokyseliny sú nahraditeľné a telo si ich dokáže samo vytvoriť, ale nie v dostatočnom množstve pre jeho potreby a preto je potrebné aj dopĺňanie z potravy.
Aké účinky môžeme očakávať od aminokyselín?
- zlepšenie sily
- zlepšenie kondície
- nárast svalovej hmoty
- zlepšenie po-tréningovej regenerácie
- zníženie svalovej horúčky
Aminokyseliny sú dostupné v troch podobách a to v práškovej, tabletový a tekutej forme. Prášková forma je najlacnejšia v pomere na gram aminokyselín a veľmi rýchlo sa vstrebáva. Práškové doplnky sú ľahko rozpustné vo vode a aj preto sú vhodné aj na pitie počas tréningu, keď telo potrebuje rýchly prísun aminokyselín. Sú dostupné v mnohých príchutiach.
- Tabletová forma je drahšia z dôvodu potrebného tabletovania je síce vstrebateľnosť pomalšia ako pri práškových aminokyselinách, ale tieto aminokyseliny sú dobré dávkovateľné a nemusíte ich rozrábať v pohári či šejkri.
- Tekuté aminokyseliny sú hotovým produktom, ktorý stačí len otvoriť a vypiť, je ľahko stráviteľné.
Ktoré aminokyseliny sú najlepšie?
Existuje viacero kategórií týchto výrobkov, ktoré by ťa mohli zaujímať. Prvou sú komplexné aminokyselinové tie sa nezameriavajú len na vybrané aminokyseliny, ale obsahujú esenciálne aj neesenciálne aminokyseliny. Ich výhodou je rýchla vstrebateľnosť, vďaka čomu telu dodáte potrebné látky na rast svalov najmä v období pred a po tréningu.
Keď počujeme BCAA mylne myslíme že ide o komplexné aminokyseliny čo nie je pravda, je to názov ti esenciálne aminokyseliny ako leucín, izoleucín a valín. Sú to aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. Sú vhodné na podporu rastu svalov, zlepšenie fyzickej kondície a zlepšenie regenerácie po tréningu.
Ďalšími kategóriami sú hovädzie a vaječné aminokyseliny. Vaječné aminokyseliny sa vyrábajú zo sušených vaječných bielok a majú vysokú biologickú hodnotu. Hovädzie aminokyseliny sa vyrábajú priamo z hovädzieho mäsa alebo pečene a tie prípravky sú bohatšie na alanín a glycín. Vo vaječných aminokyselinách nájdete viac BCAA ako v hovädzích suplementoch okrem toho obsahujú aj viac histidínu, tyrozínu a tryptofánu.
Nemôžeme vynechať aj HMB tvorí sa z aminokyseliny leucínu ktorá je skratka pre beta-hydroxy beta-methylbutyrát. V potravinách sa nachádza vo veľmi nízkych množstvách a preto jediná možnosť, ako ho do tela dostať vo väčších dávkach je využitím doplnkov výživy. Má antikatabolický účinok a hodí sa najmä pre vytrvalostných športovcov hlavne ktorí zvyčajne majú dlhé a náročné tréningy.
Glutamín je samostatná aminokyselina, zlepšuje regeneráciu, je to najzastúpenejšia aminokyselina v ľudskom tele. V potrave sa nachádza najmä v červenom mäse, kukurici, vajciach a mliečnych produktoch. Najväčší prínos má pre vytrvalostných športovcov a pre tých, ktorí obmedzujú alebo úplne vyraďujú mliečne produkty zo stravy.
Dávkovanie aminokyselín
Jedna dávka by mala mať aspoň 5 gramov, optimálne ale počítaj s dávkovaním 10 gramov a viac na jednu dávku, netreba sa báť ani 20 gramových dávkach.
Na čo by ste mali dať pozor pri výbere aminokyselín?
V prvom rade by si ste mali vybrať typ aminokyselín, či chcete komplexné aminokyseliny, BCAA či len samotný glutamín či inú aminokyselinu. Ak viete, že chcete aminokyseliny užívať dlhodobo, zoberte si čo najväčšie balenie, lebo v pomere na gram aminokyseliny vyjde zvyčajne najlacnejšie.